Następna panorama za...

szukasz...


Administrator Kategoria: Horyniec Zdrój
Opublikowano: 07 marzec 2013 Odsłony: 5991

 

Budowę kościoła rozpoczął w 1703 r. Piotr Felicjan Telefus, a po kilkudziesięcioletniej przerwie, w 1758 r. dokończył Mikołaj Stadnicki. Rok później wybudowano przylegający do kościoła klasztor Franciszkanów. Barokowy kościół jest jednonawowy, z nieco węźszym prezbiterium i sklepieniem kolebkowym z lunetami. We wnękach przy wejściu umieszczono współczesne rzeźby, przedstawiające św. Brata Alberta i Siostrę Bernardynę (Marię Jabłońską), a w przedsionku tablicę upamiętniającą ich spotkanie (13 czerwca 1896 r.).

Wewnątrz warto zwrócić uwagę na stojącą w ołtarzu głównym, rokokową, pokrytą zlotem rzeźbę patronki świątyni - Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W ołtarzach bocznych XVIII-wieczne obrazy przedstawiają św. Franciszka z Asyżu, po lewej, i św. Antoniego Padewskiego - po prawej stronie prezbiterium. Łuk tęczowy, oddzielający nawę od prezbiterium, pokrywają oryginalne freski, powstałe w czasie budowy kościoła, natomiast polichromie w nawie z końca XIX w. są dziełem Jana Talabińskiego. Na chórze umieszczono Szreniawę - herb fundatorów kościoła, Stadnieckich. 2,5-metrowej grubości ściany kościoła i klasztoru, otaczający je mur i fosa, w przeszłości wypełniona wodą, świadczą o obronnym charakterze zespołu klasztornego. )*

Gigapanorama została wykonana z 99 zdjęć. Wymiary panoramy  49 122 x 24 561 pikseli co daje 1.2 GIGA PIKSELI ( 1200 Mega pikseli).

)* - Parafia PW Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju

You are here:   HomePanoramy PowiatGmina Horyniec ZdrójKościół o.Franciszkanów Gigapanorama

Pogoda Lubaczów

Odwiedziło nas

Prawa autorskie

Kopiowanie zdjęć, panoram,

fragmentów zdjęć i panoram bez zgody autora zabronione.

admin@lubaczow360.pl