KONKATEDRA P.W. BŁ. JAKUBA STRZEMIĘ W LUBACZOWIE
Budowę konkatedry (do 1992 r. prokatedry), z inicjatywy bp. Mariana Rechowicza, wg. projektu architekta rzeszowskiego Romana Orlewskiego, rozpoczęto 6 czerwca 1981 r. Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II w 1979 r. na Błoniach Krakowskich. Prace budowlane trwały niemal sześć lat. Kościół wzniesiono na planie monumentalnego krzyża o ukośnie ściętych ramionach z wysoko wyniesioną częścią środkową, zwieńczoną wyniosłym krzyżem na wysokości ok. 40 m. Pracami budowlanymi kierowali: ks. prałat Jakub Winiarz, ks. Bronisław Gwóźdź, ks. Jan Jagodziński, ks. Tadeusz Łomnicki i ks. Józef Dudek. Nadzór nad budową sprawował inż. Jan Szpyt z Lubaczowa. Kościół pw. bł. Jakuba Strzemię poświęcił 2 czerwca w 1991 r. Papież Jan Paweł II. Pierwszą Mszę św. w tej świątyni odprawił bp Marian Jaworski, 17 września 1987 r., na rozpoczęcie II Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. W jej podziemiach znajdują się groby biskupów lubaczowskich i kard. Władysława Rubina.
Kościół św. Stanisława w Lubaczowie wzniesiony został w latach 1898-99 i rozbudowany w latach 1981-87. Znajduje się w nim koronowany przez Jana Pawła II obraz Matki Bożej Łaskawej . W latach 1945-91 kościół pełnił funkcje prokatedry i był siedzibą arcybiskupa lwowskiego.
W głównym ołtarzu Sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej. W ołtarzu bocznym umieszczone są relikwie bł. Jakuba. W pobliżu, w marmurowej niszy, znajduje się urna z sercem abpa Józefa Bilczewskiego.
Panoramę 360 można oglądać na telefonach komórkowych, tabletach i komputerach marki Apple. Otwórz panoramę w osobnej zakładce - link
Zobacz również:
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie - 3,5 Giga Pikseli - jedna z największych panoram sferycznych w Polsce - link
Obraz Matki Boskiej Łaskawej Królowej Polski, Lubaczów Sanktuarium w Lubaczowie - link
Cała wirtualna wycieczka z Sanktuarium i Konkatedry w Lubaczowie - link
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie - link
2 Giga Pikseli Konkatedra w Lubaczowie - link
© 2011 by GPIUTMD
Kopiowanie zdjęć, panoram,
fragmentów zdjęć i panoram bez zgody autora zabronione.
admin@lubaczow360.pl