Następna panorama za...

szukasz...


Administrator Kategoria: Inne Panoramy
Opublikowano: 05 sierpień 2012 Odsłony: 6698

Szumy to urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego Tanwi. Tanew jest bardzo malowniczą w swym biegu rzeką Polski wijącą się w południowo-wschodniej części kraju, w dorzeczu Wisły. Jej długość to 113 km. Swe źródła ma na południowym Roztoczu, jej bieg zaczyna się konkretnie przy bagnach między wsiami Stara Huta i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka. Obszar źródliskowy Tanwi jest chroniony i stanowi Rezerwat przyrody Źródła Tanwi, podobnie jak odcinek w rejonie Suśca stanowiący rezerwat "Nad Tanwią". 

Wyjątkowość Tanwi oraz jej charakter przypisać możemy unikatowym progom skalnym powstałym jeszcze w okresie trzeciorzędu, kiedy to wyżynny obszar Roztocza został wydźwignięty przy równoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej. To właśnie dzięki tym progom, nurt rzeki tworzy kaskady tzw. szumy, szypoty.

Krawędź Roztocza jest wyraźnie odznaczającym się w plastyce terenu fragmentem przebiegającej tędy granicy geologicznej pomiędzy fałdową Europą Zachodnią i płytową Europą Wschodnią.*

*) Źródło www.magiczneroztocze.pl

You are here:   HomePanoramy InneSzumy na Tanwi

Pogoda Lubaczów

Odwiedziło nas

Prawa autorskie

Kopiowanie zdjęć, panoram,

fragmentów zdjęć i panoram bez zgody autora zabronione.

admin@lubaczow360.pl